Publikováno: 4. 12. 2014

Kuponová privatizace: Pět rad, abyste už nepřišli o žádné peníze

Zjistili jsme pro vás, že v akciích z kuponové privatizace mají drobní akcionáři stále miliardy korun. Dali jsme vám vědět, co všechno se s vašimi akciemi mohlo stát, a poradili, jak získat za svoje akcie získat peníze. Pár věcí byste měli udělat v každém případě.

Seriál článků psaný pro peníze.cz

1. Najděte akcie ve Středisku cenných papírů

To, že někdejší Středisko cenných papírů už neexistuje, neznamená, že neexistuje účet, který jste tam měli. Možná pořád existuje a možná na něm najdete poklad. Existenci či neexistenci majetkového účtu jednoduše a zdarma ověříte na stránkách Centrálního depozitáře cenných papírů, který Středisko cenných papírů nahradil.

Pokud existuje účet, máte také jistotu, že na něm něco je. Může to být bezcenný brak, může to mít slušnou hodnotu. Jestli si ovšem necháte udělat z majetkového účtu výpis nebo si ho dokonce necháte spravovat nějakým obchodníkem s cennými papíry už je na vás.

2. Vyměňte si listinné akcie na majitele za akcie na jméno

V našem seriálu to zaznělo docela jasně, ale přece jen ještě jednou – pokud máte u sebe listinu s nápisem akcie na majitele, reálně a vážně hrozí, že vám utečou peníze. Všechny listinné akcie na majitele, které existovaly k 1. lednu 2014, se k témuž datu změnily na akcie na jméno. Jako držitel si je musíte vyměnit za akcie na jméno a nechat se zapsat do seznamu akcionářů. Minimálně můžete přijít o dividendy, ale mohlo to dopadnout i hůř.

3. Ověřte si, jestli byly vaše akcie vydraženy nebo vytěsněny

Ta horší varianta je, že vaše akcie už byla dříve převzata hlavním akcionářem při vytěsnění akcionářů a vy jste si včas nevyzvedli protiplnění – dnes už na něj také nemusíte mít nárok. Poněkud obdobně je to i v případě, že vaše akcie skončily v dražbě. Připravili jsme pro vás podrobný manuál, jak zjistit, jestli vaše akcie byly vydraženy nebo vytěsněny a jak si o peníze požádat.

4. Ke správě akcií přistupujte aktivně

Pasivita akcionáře je nejčastější příčinou finančních ztrát. Vždy mějte přehled o tom, co ve svém portfoliu máte a čas od času si prověřte, jestli ve vaší – ano, jako akcionář jste spolumajitel – společnosti nenastala nějaké změna. Nepodívat se alespoň na internetové stránky akciové společnosti nebo je vůbec neznat je na červenou kartu.

5. Před prodejem akcií si zjistěte jak na to

Někdo chce znovuobjevené akcie prodat hned, někdo je chce držet, ale asi nikdo navěky. Prodat akcie obchodované na burze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry není nic složitého. Ale prodat akcie, které se na burze neobchodují, tu už je potřeba vědět jak na to. Musíte si sami najít solventní protistranu a obchod úspěšně zrealizovat. Směle do toho!

TIP: Využijte služeb našich služeb

 

AKCIE Z KUPONOVKY
Najděte poklady v dávno zapomenutých akciích. Každá akcie má svou hodnotu!
Seriál
Může se taky hodit