Seriál článků psaných pro peníze.cz
Akcie můžou mít dvě zcela odlišné podoby – listinnou a zaknihovanou. Ty papírové můžou volně lítat po světě, zaknihované nikoliv. Existují pouze v elektronické podobě ve formě zápisu v databázi. A aby v tom nebyl nepořádek, jsou všechny zaknihované akcie vydané v České republice evidovány na jediném místě – v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
Jako zaknihované byly vydány původně všechny akcie z kuponové privatizace. Tehdy ovšem evidenci zaknihovaných akcií vedlo Středisko cenných papírů (SCP), které nahradil v roce 2010 Centrální depozitář cenných papírů. V té době mělo majetkový účet stále 1,84 milionů majitelům cenných papírů, mezi kterými můžete být i vy.
Chvilka archeologie: Žije váš účet ze Střediska cenných papírů?
Služby centrálního depozitáře můžete využívat pouze prostřednictvím některého z jeho účastníků – obchodníků s cennými papíry. Obchodníci s cennými papíry (OCP) jsou subjekty oprávněné poskytovat investiční služby na základě licence udělené Českou národní bankou; jestli jste si obchodníka dosud nezvolili, máte takzvaný nezařazený účet. Tedy přesněji řečeno, pokud váš původní majetkový účet ze Střediska cenných papírů stále existuje.
To zjistíte velmi jednoduše on-line. Když na stránce centrálního depozitáře zadáte svoje rodné číslo, ihned dostanete odpověď, jestli váš účet existuje. Pokud je odpověď pozitivní, znamená to, že na účtu jsou nějaké zaknihované akcie či jiné cenné papíry. Abyste se dozvěděli co na účtu je, musíte si nechat vyhotovit výpis z nezařazeného účtu. Výpis vám vyhotoví váš obchodník s cennými papíry nebo za pětistovku také Centrální depozitář cenných papírů, na základě žádosti o výpis.
Pokud zjistíte, že váš původní účet v Středisku cenných papírů neexistuje, pak byl zrušen, protože na něm dlouhou žádné akcie nebyly. Máte tedy jistotu, že už žádné zaknihované akcie nevlastníte. Buď jste je všechny prodali, nebo z účtu zmizely jiným způsobem. Například tím, že se změnila podoba akcií na listinnou, akcie převzal majoritní akcionář nebo společnost zanikla.
Aktivujte svůj účet
Pokud jste si požádali o výpis z účtu, bude vám chvíli trvat, než vám přijde dobírkou domů. Mezitím si vysvětlíme, proč byste si měli nezařazený účet aktivovat – zvolit si správce svého majetkového účtu z řad účastníků centrálního depozitáře.
Důvodů pro aktivaci účtu je několik:
- Omezené služby – s nezařazeným účtem toho moc nenaděláte, akcie z něj nemůžete ani prodat;
- Aktualizace údajů – k vašemu účtu v Středisku cenných papírů byly přiřazeny údaje o vašem bydlišti z databáze obyvatel z počátku devadesátých let minulého století, které dost možná nejsou aktuální. Jsou však důležité, protože společnosti vám na tuto adresu zasílají například pozvánku na valnou hromadu;
- Bankovní účet pro zaslání výnosů – nově musí akcionáři sdělit akciovým společnostem číslo svého bankovního účtu, kam mají zasílat výnosy. U zaknihovaných akcií toto můžete jednoduše udělat tak, že tento údaj zapíšete ke svému majetkovému účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. U obchodníka s cennými papíry tyto údaje aktualizujete;
- Zjištění aktuálního stavu účtu – většina obchodníků s cennými papíry umožňuje svým klientům přístup k účtu prostřednictvím internetu. Jednoduše tak kdykoliv zjistíte, v jakém stavu se vaše portfolio nachází.
Existují ale taky důvody, proč svůj majetkový účet ponechat stále nezařazený. Aktivace účtu nemá význam v případě, že jste zjistili, že akcie na účtu nemají žádnou hodnotu. Také musíte vzít v úvahu, že služby centrálního depozitáře nejsou zadarmo a už pouhé vedení tohoto účtu vás stojí minimálně 50 korun měsíčně, i když se na účtu vůbec nic neodehrává.
Centrální depozitář umí víc
Už jsme se zmínili, že s účtem v centrálním depozitáři nemůžete operovat sami, ale prostřednictvím některého z obchodníků s cennými papíry. To je zásadní změna proti Středisku cenných papírů, které mělo v počátcích pobočku v každém okresním městě – centrální depozitář žádnou pobočku nemá.
Centrální depozitář cenných papírů provádí především vypořádání obchodů provedených na českých burzách, a to i se zahraničními cennými papíry, které se na těchto burzách obchodují. Finančně vypořádá i převod cenných papírů neobchodovaných na burzách, což dříve Středisko cenných papírů neumělo.
Centrální depozitář založil i Nadační fond Centrálního depozitáře cenných papírů, do kterého akcionáři můžou vložit akcie, o nichž si myslí, že jsou bezcenné nebo je nelze zpeněžit. Pokud nejste vyloženě filantrop, pak vězte, že akcie neobchodované na burze neznamenají neprodejné a darování zvažte. Je ale pravda, že může dojít i k takovým případům, kdy chcete svůj účet v depozitáři zrušit, ale akcií se nemůžete zbavit, prostě je nikdo nechce – a vymazat z účtu je nemůžete. Pak je na místě tyto akcie fondu darovat.
Příště už budete mít k dispozici aktuální výpis z účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů nebo nějaký starý modrý výpis ze Střediska cenných papírů a začneme spolu zjišťovat, jakou hodnotu mají akcie, které jste na něm objevili, a kam se poděly akcie, které na účtu už nejsou.
AKCIE Z KUPONOVKY Najděte poklady v dávno zapomenutých akciích. Každá akcie má svou hodnotu! |
Seriál |
|
Může se taky hodit |